Treningi kyudo

Praktykujemy kudo zgodnie z saitai opisanym w „KYUDO MANUAL Volume I, Principles of Shooting (Shaho)”, (wersja poprawiona), wydanym przez All Nippon Kyudo Federation (A.N.K.F.) w 1971, w którym zawarto zasady dla współczesnego łucznictwa japońskiego i według którego przeprowadzane są egzaminy mistrzowskie na stopnie dan.

Kyudo to forma dynamicznej medytacji w ruchu. To nieustające ćwiczenie w dążeniu do Doskonałego Strzału. Jest on jak oddalający się horyzont. I, jak to w japońskiej tradycji bywa, nie o niego tu chodzi. To ideał. Istotą zaś jest droga. A więc w drogę…

Nasz trening kyudo odbywa się w dwóch płaszczyznach: indywidualnej i grupowej.
Trening indywidualny

Trening indywidualny jest podstawą. To on uczy techniki i kształtuje umysł, by wspólnie zamieniły się w bliski doskonałości strzał. Z definicji jest to więc praca w parze „człowiek-łuk”. Ramy wyznacza hassestsu czyli skodyfikowany układ ruchów podzielonych na 8 faz, które prowadzą od zajęcia pozycji strzeleckiej. Na tym etapie wystarczą ćwiczenia w niewielkich nawet pomieszczeniach ze słomianym walcem – makiwarą. By szlifować niuanse (a kyudo to sztuka niuasów) nie zawsze potrzebny jest nawet łuk.

Regularne zajęcia we Wrocławiu odbywają się w sali treningowej przy ul. Zachodniej 2 (gimnazjum nr 28) w każdy piątek między 18:30 a 19:30. Nie jest to pełnowymiarowe dojo, ale posiada wystarczająco dużo przestrzeni, by ćwiczyć zarówno indywidualnie, jak i doskonalić grupowe elementy taihai. Trening osób początkujących odbywa się pod kierunkiem doświadczonych kyudoków, począwszy od poznania sprzętu łuczniczego i wyposażenia dojo, nauki reguł zachowania bezpieczeństwa oraz etykiety obowiązującej w dojo, nauki poruszania się i poszczególnych faz strzelania, aż po naukę bardziej zaawansowanych form strzelania w grupie (taihai) i strzelania ceremonialnego (sharei).
Otwarte Warsztaty Kyudo – hala sportowa w Obornikach Śląskich

Treningi grupowe dają pełny obraz kyudo. Nie jest to dyscyplina dla solistów. Moment, w którym stajemy na shai – linii strzału, przygotowujemy się do niego i wreszcie uwalniamy cięciwę – to tylko jeden z wielu etapów zbiorowych zachowań, rytuałów i gestów jakie trzeba znać i przestrzegać w dojo. Kyudo to bowiem także turnieje, zawody, pokazy. Są one głęboko osadzone w historii japońskiego łucznictwa i wiążą się z wielusetletnią tradycją religijnych świąt i dworskich zabaw. Każdy ruch ma znaczenie i swój czas. Umiejętność poruszania się w grupie, perfekcyjne wyczucie rytmu, zachowanie płynności, zgranie (także na poziomie oddechów całej grupy) i tysiące innych aspektów tej sztuki sprawia, że jest ona także swoistym, pięknym, choć niezwykle trudnym baletem.

A ćwiczeniom nie ma końca…

Spotykamy się regularnie raz w miesiącu w Obornikach Śląskich (ok. 30 km od Wrocławia) na dużej, pełnowymiarowej sali. W ciągu pięciu godzin zajęć możemy równolegle z techniką strzału ćwiczyć nie mniej istotną i rozbudowaną sferę ruchu, współdziałania i etykiety – sharei. Dziękim temu możemy wszystkie te elementy łączyć i doskonalić. Jest to także wspaniała okazja do spotkań i integracji. Zawsze odwiedzają nas przyjaciele – goście z innych miast, a niekiedy i krajów. Tradycyjnie jest chwila na dobre, domowe ciasto, herbatę i kawę.

Stało się także tradycją, że warsztaty w Obornikach mają charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zarówno zobaczyć kyudo w pełnej krasie, jak i samemu spróbować sił z yumi pod okiem doświadczonych kyudoków. Poziom wiedzy czy umiejętności jest bez znaczenia. Zapraszamy.

Adres i szczegóły dojazdu znajdują się w zakładce Kontakt.