Odwieczne pytanie: czy horoskopy są wiarygodne?

Trudy odpowiedzi podejmowało wiele osób. Niestety nigdy nie można dać jednoznacznej odpowiedzi, gdyż takiej najzwyczajniej w świecie nie ma. Horoskopy zodiakalne, takie jak tytułowy horoskop ryby są wynikiem interpretacji rozkładu gwiazd. Tworzeniem horoskopów zajmują się astrologowie. Odpowiadają oni na pytania dotyczące przyszłości.

Horoskopy występują w dwóch formach – płatnych i darmowych, ale to nie sprawia, iż któraś z form jest niewiarygodna bądź nie dobra. Horoskopy zodiakalne za które trzeba płacić charakteryzują się dużą szczegółowością, kompletnością oraz obszernością, a związane jest to z koniecznością podania swojej daty urodzenia, co sprawia iż stajemy się bardziej widoczni dla danej wróżki. Można nie tylko zdefiniować swój znak zodiaku (np. horoskop ryby), ale także tematyczność treści (np. horoskop partnerski). Większość horoskopów indywidualnych (tj. płatnych) opiera się na kosmogramie, czyli układzie ciał niebieskich w momencie narodzin (konieczność podania daty urodzenia). Jeśli zaś chodzi o horoskopy zodiakalne bezpłatne to treść jest ogólna. Informacje nie są szczegółowe.

Wracając do meritum, warto zauważyć, że horoskopy zodiakalne (i wszystkie inne) są traktowane przez naukowców jako niewiarygodne i niepoprawne. Żadne badania nie potwierdziły możliwości odczytywania przyszłości z gwiazd. Do tego czynności weryfikacyjne wykazały, że skuteczność horoskopów nie jest najwyższa. Dotyczy to zarówno horoskopów partnerskich, jak i horoskopów dla danego zodiaku (np. horoskop ryby). Z drugiej strony bardzo duża liczba przykładów pokazuje, że horoskopy sprawdzały się. Tu pojawia się kolejne pytanie – czy był to zbieg okoliczności, czy poprawne interpretacja układu ciał niebieskich?

Nie podejmiemy się oceny, czy to wiarygodne, czy niewiarygodne źródło wiedzy na temat przyszłości. Każdy indywidualnie powinien odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Nieważne czy chodzi o horoskop zodiakalny, tudzież indywidualny horoskop ryby, horoskop lew itd., czy horoskop tematyczny, tudzież horoskop partnerski, biznesu itd. Wiarygodność w każdym z przypadków jest podobna, wszak źródło wiedzy jest identyczne (gwiazdy).